Osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona , przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych. Mogą być one przyznane także osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić. Usługi obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
WYMAGANE DOKUMENTY
Wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego bądź innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego.
Do wniosku należy załączyć :
- Dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
- Decyzja właściwego organu w sprawie renty, emerytury, świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, uposażenia w stanie spoczynku, renty strukturalnej oraz renty socjalnej.
- Zaświadczenie lub oświadczenia o wysokości wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, zawierającego informację o wysokości potrąconej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w części finansowanej przez ubezpieczonego oraz składki na ubezpieczenie chorobowe.
- Zaświadczenie albo oświadczenie o wysokości wynagrodzenia uzyskanego na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło, innej umowy, zawierającej informację o potrąconej zaliczce na podatek pochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie zdrowotne, emerytalne, rentowe i chorobowe.
- Zaświadczenia o wysokości dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności opodatkowanej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych lub zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
- Decyzji starosty o uznaniu lub odmowie uznania za osobę bezrobotną, utracie statusu osoby bezrobotnej, o przyznaniu, odmowie przyznania, wstrzymaniu, wznowieniu wypłaty oraz utracie lub pozbawieniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych, świadczenia szkoleniowego, stypendium, dodatku aktywizacyjnego albo oświadczenia o pozostawaniu w ewidencji bezrobotnych lub poszukujących pracy.
- Zaświadczenie z Urzędu Gminy albo oświadczenia o powierzchni gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych.
- Zaświadczenie albo oświadczenie o zobowiązaniu do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników.
- Orzeczenie komisji do spraw inwalidztwa i zatrudnienia wydanego przed 1 września 1997r. orzeczenia lekarza orzecznika o niezdolności do pracy, niezdolności do samodzielnej egzystencji, orzeczenia komisji lekarskiej.
- Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
- Oświadczenie o stanie majątkowym.
- W przypadku, gdy okoliczności sprawy, mające wpływ na prawo do świadczeń, wymagają potwierdzenia innym oświadczeniem lub dokumentem niż wymienione powyżej, należy na prośbę pracownika takie oświadczenie lub dokument złożyć.
TERMIN I SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Bez zbędnej zwłoki, nie dłużej niż w ciągu jednego miesiąca, a sprawy szczególnie
skomplikowane nie później niż w ciągu dwóch miesięcy (art. 35 § 3 ustawy Kodeks
postępowania administracyjnego).
PODSTAWA PRAWNA
Ustawa z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015r. poz. 163 z późn. zm.), Uchwała Rady Gminy w Jeziorach Wielkich Nr XIV/74/2015 z dnia 23 listopada 2015 w sprawie warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze, specjalistyczne usługi opiekuńcze, oraz zasad częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.